Do tej pory używaliśmy statystyk Facebooka w celu zbadania popularności konkretnych postów, bądź do sprawdzenia przyrostu fanów.
Jednakże, nie możemy polegać tylko na tym ilu mamy fanów na fan page lub like’ów pod postami – te informacje nie są w pełni miarodajne.
Bardzo ważne jest, abyśmy wiedzieli co nasi fani lubią, jaki content najbardziej ich angażuje oraz czego nie lubią i jak zmienić nasze postrzeganie na Facebooku.
To łatwiejsze niż się wydaje. Trzeba jednak zajrzeć do ukrytych informacji o naszym fanpage’u.
Odkrywanie negatywnego odzewu na Facebooku
Każda osoba zaznajomiona ze statystykami Facebooka prawdopodobnie eksportowała kiedyś dane w formie arkuszy kalkulacyjnych, zarówno na poziomie postu jak i poziomie strony. Mały „feature” zwany statystyką „negatywnego odzewu” jest dostępny w obu tych formach. A informacja z poziomu postu jest najbardziej pomocna przy planowaniu działań.
W przypadku, gdy nie robiliście tego wcześniej, pójdźcie do sekcji „Statystyki” w panelu administratora.
Kliknijcie „Eksportuj dane” i zaznaczcie „Dane dotyczące poziomu postu”, a także zaznaczcie okres, który chcecie analizować. Kiedy klikniecie „Pobierz” otrzymacie swój arkusz kalkulacyjny.
W tabeli „Najważniejsze wskaźniki” zobaczycie dwie rzeczy: „Czas trwania: Użytkownicy z negatywną opinią” oraz „Czas trwania: Negatywne opinie od użytkowników”. Przyjrzyjcie się uważnie tej pierwszej tabelce, gdyż zawiera ona liczby całkowite. Celem, w tym przypadku, jest określenie, ilu fanów nie reaguje na posty zamieszczane na waszej stronie.
Tutaj, negatywny odzew odnosi się do ilości fanów, którzy ukryli post, lub oznaczyli go jako spam. Możecie zobaczyć co dokładnie robią wasi fani poprzez sprawdzenie tabel „Lifetime Negative Feedback Users” i „Lifetime Negative Feedback from Users”. Szczególnie ważna jest liczba osób, które zdecydowały się na ukrycie wszystkich waszych postów po zobaczeniu tylko jednego – oznacza to zupełny brak zainteresowania waszymi treściami.
Jeżeli post nie został w ogóle ukryty, bądź oznaczony jako spam – możemy uznać że post wygenerował wyłącznie pozytywne reakcje.
Analizowanie waszej pracy
W idealnej sytuacji, umieszczacie na waszej stronie równą ilość postów dotyczących każdego, ważnego dla was, rodzaju contentu (film, link, status lub zdjęcie)
Jeżeli content, który dostarczacie fanom jest monotematyczny i nudny – np. są to same linki, posty będą ukrywane częściej niż inne (np. zawierające zdjęcia). Jeżeli zaobserwujecie następujące działania na swojej stronie – warto zastanowić się nad publikowanym contentem:
– zawartość dotycząca tego samego tematu jest ukrywana częściej niż zawartość związana z innym tematem
– posty, które nie otrzymują wielu like-ów, komentarzy, lub nie są udostępniane – są ukrywane częściej niż inne posty
– ten sam typ wiadomości jest ukrywany częściej niż inny rodzaj postów (np. wasze posty zawierające linki są ciągle ukrywane, w przeciwieństwie do postów ze zdjęciami)
Nie zapominajcie o tym aby badać negatywny odzew waszych postów – bez tego trudno będzie nakreślić sobie kompletny plan działania na FB.
Nie jest możliwe uszczęśliwianie wszystkich przez cały czas i istnieje szansa, że większość waszych postów otrzyma negatywny odzew. Wasi fani są indywidualistami, którzy mają odmienne preferencje i należy o tym pamiętać.
Nie da się zadowolić wszystkich swoich fanów i musimy o tym pamiętać – każdy fan to indywidualność.
Obliczcie prawdziwy udział procentowy negatywnego odzewu
Aby określić zawartość procentową ludzi, którzy przeczytali Waszego posta i w jakiś sposób zareagowali na niego negatywnie, podzielcie liczbę osób, które dały konkretnej wiadomości negatywny odzew, przez jego czas trwania, który odnajdziecie w tabeli „Najważniejsze wskaźniki” z eksportowanych danych na poziomie postu. Pomoże to Wam w zrozumieniu, które wiadomości odniosły mniejszy sukces niż inne.
Badanie negatywnego wydźwieku odzewu może wydawać się początkowo dość zniechęcające, ale dzięki temu możemy zbudować sobie pełen obraz działań na FB i ewentualnie zweryfikować założoną strategię.
Im lepiej znacie społeczność skupioną w około swojej strony, tym lepiej i łatwiej nią zarządzać i wzmacniać jej przywiązanie do marki. Mimo, że badanie negatywnego odzewu może wam pomóc, to pamiętajcie również o założonych planach i przyjętej strategii. Negatywny odzew ma wam tylko pomóc…