Przedstawiamy raport popularności wybranych marek bankowych w Internecie.
Na cele badania przetworzono ponad 38 tysięcy wątków pochodzących z listopada 2013 roku, w których pojawiły się frazy związane z badanymi podmiotami. Przeanalizowaliśmy również dane z grudnia 2013- ponad 32 tysiące wątków i część nich zaprezentowaliśmy w formie kontrastu.
Wstępną pulę wzmianek przetworzono ręcznie (analityk), odrzucając treści powtórzone, wyniki z zapleczy pozycjonerskich, czy informacje giełdowe (a tym samym niezwiązane z produktami bankowymi). W badaniu przeanalizowano następujące marki: PKO BP, Bank Pekao, BRE Bank, ING Bank Śląski, BZ WBK, Getin Noble Bank, Raifeisen Polbank, Bank Millennium, BGK, Bank Handlowy, BGŻ, BPH, Nordea Bank, Deutsche Bank, Credit Agricole, Alior Bank, BNP Paribas, BOŚBank, Santander Consumer, SGB Bank, DNB Nord, Eurobank, Bank Pocztowy, RABO Bank, Inteligo, Alior Sync, mBank.
Raport powstał w oparciu o zestawienie banków z największymi przychodami na dzień 07.08.2013 r. Treści podzielono na kategorie tematyczne: Facebook, Mikroblogi, Blogi, Fora, Serwisy Informacyjne, Video oraz pozostałe. Klasyfikacja treści była realizowana w oparciu o algorytm analizujący sekcję meta wybranej strony oraz jej adres URL. Analiza sentymentu (wydźwięk) realizowana była ręcznie przez analityka przetwarzającego badane wątki. Wzmianki badano pod kątem emocji pozytywnych lub negatywnych kierowanych w stronę marki lub produktu. Jeśli wzmianka nie zawierała jakichkolwiek emocji lub opinii, lub jeśli opinie negatywne i pozytywne równoważyły się (takich przypadków było mniej niż 1%) – wzmianka otrzymywała status neutralny.
Zbieranie treści uwzględnionych w badaniu odbywało się dwutorowo. Z jednej strony realizowane było w oparciu o system crawlerów, zbierających treści poprzez przeglądanie wyników w sieci na zasadzie „od witryny do witryny”. Z drugiej strony, uwzględniono dane z najróżniejszych wyszukiwarek i API. (np. Facebook API i Twitter API).
Lista monitorowanych źródeł jest dynamiczna i aktualnie jest to ponad milion domen/subdomen i prawie 2,5 miliona profilów w mediach społecznościowych. Przy okazji badania zrealizowano także analizę wątków, której celem było wskazanie najpopularniejszych tematów związanych z poszczególnymi bankami oraz całym sektorem finansowym.
Badanie zrealizowano przy użyciu Brand24, które jest narzędziem monitoringu marki w sieci. Narzędzie zbiera i analizuje informacje z całego Internetu, zwracając szczególną uwagę na dane pochodzące z serwisów społecznościowych. Realizowany jest również pomiar natężenia szumu wokół wybranej marki, produktu lub wybranych słów kluczowych. Brand24 stanowi także źródło analiz i raportów dających kompleksową wiedzę na temat klientów. Narzędzie pozwala na obserwację ich zachowań i opinii, a zarazem ochronę reputacji marki w sieci.
Więcej informacji oraz sam raport – dostępne są tutaj: www.bankiwsieci.pl