5 porad dotyczących tworzenia markowych kanałów na YouTube

W dzisiejszych czasach coraz więcej marek wykorzystuje popularność YouTube. W najnowszym odcinku New Media Minute, Daisy Whitney udziela kilka wartościowych porad na temat marek planujących powiększyć swoje sieciowe zasoby wideo.

1. Zapewniaj jakość

Whitney cytuje Eric Meyerson, prezesa Video Advertiser Marketing w Google, wypowiadając się o MediaPost’s VidBlog: “Nie musisz tworzyć czegoś każdego dnia lub co tydzień, lecz zrób coś co niesie ze sobą wartość, aby ludzie wracali i subskrybowali kanał, aby następnym razem gdy są na YouTube przyszli do Ciebie.”

2. Czerp inspirację z wielu źródeł

Meyerson wyjaśnił także, że wiele marek osiągnęło sukces na YouTube niekoniecznie wyłącznie dzięki własnoręcznie stworzonej zawartości. Stwierdził, że czerpią inspirację z kilku źródeł: zawartości stworzonej przez nich samych, zawartości na którą sprawują piecze, oraz zawartości wytworzonej przez fanów.

3. Znajdź odpowiednią mieszankę, gdy chodzi o jakość

Powołując się na słowa Tammy Gordon, dyrektor Socjalnej Komunikacji i Strategii w AARP: „Istnieje złoty środek pomiędzy zrobieniem czegoś bardzo dobrze, a nakręceniem czegoś z pomocą komórki. Ten złoty środek nie działa jednak na YouTube, więc produkujemy rzeczy porządnie zrobione.” Z drugiej jednak strony, klipy które nie są wymuskane i gdzie wypowiada się np. Prezes firmy, potrafią uczłowieczyć markę, co w dobie poszukiwania autentyczności jest również wyjątkowo ważne.

4. Dobrze opisz video

Trzeba to podkreślić: dobre opisanie klipu (to znaczy przemyślany tytuł, opis i tagi) jest konieczne dla osiągnięcia sukcesu na YouTube. Bez tej informacji, żadna osoba nie będzie w stanie znaleźć twoich filmów w wyszukiwarce. Warto zwrócić też uwagę na znaczenie tworzenia napisów do wideo, w celu ułatwienia ich odbioru przez osoby niepełnosprawne.

5. Opowiedz historię

Na koniec, kręcąc markowe filmiki dla publiczności na YouTube, nie powinieneś tworzyć reklamy. Jeśli pragniesz sukcesu, to musisz opowiedzieć historię. Warto zacytować tu Bryana Boettigera, głównego oficera kreatywnego w agencji reklamowej The Buddy Group: „To jest kwestia znalezienia tego czym jest ta opowieść, bez względu na to czy jest to opowieść twórcy lub historia tego co robisz w społeczności”.