Instagram dla marek

Od jakiegoś czasu obserwujemy wzrost znaczenia Instagram, jako platformy wykorzystywanej nie tylko do celów prywatnych, ale także dla promocji marek. Wpłynęło na to pojawienie się tam takich marek jak Red Bull (505k fanów), Burberry (620k fanów), czy Starbucks (1.2 mln fanów). Nie bez powodu już na początku 2012 mówiono o tym, że Instagram przegania kolejne popularne usługi foto (Instagram przegania Flickr). W święto dziękczynienia dodano jednego dnia ponad 10 milionów nowych zdjęć. Ogromne jest także zaangażowanie osób śledzących profile marek na Instagram. Warto w tym względzie porównać Instagram do innego social medium jakim jest np. Twitter (naturalnie są to dwa różne typy serwisów, ale jako medium do promocji marki są rozpatrywane często jako konkurencyjne).

 

Instagram vs Twitter

Mimo, że przeciętna liczba znajomych/śledzących na Instagram jest najpewniej mniejsza niż na Twitterze (mówimy tylko o polskojęzycznym internecie) to poziomem interakcji pomiędzy użytkownikami oraz tego jak bardzo angażujące są treści Instagram bije najpopularniejszą platformę mikroblogową na głowę. Jednym z dowodów wspierających tą tezę jest porównanie odbioru treści publikowanych przez popularnych użytkowników posiadających konta na obu platformach.

Jedną z nich jest znana blogerka modowa – Alice Point. Możemy ją znaleźć zarówno na Instagram (nick: alicezielasko), jak również na Twitterze (również nick: alicezielasko).

Pierwsze co rzuca się w oczy to liczba śledzących:

Instagram: 6415

Twitter: 1469

Czyli prawie 4.5 raza więcej śledzących na Instagram.

Długo przeglądałem treści na jednym i drugim profilu. Oto najbardziej angażujące treści na obu kanałach z ostatniego tygodnia:

Instagram

651 like, 11 komentarzy

From the new blog post #portobello

Twitter

5 Favourite, 0 Retweetów

Patrol Da Grasso, czyli rozdajemy pizzę na Facebooku

Na początku zeszłego miesiąca realizowaliśmy wspólnymi siłami hyperCREW i Brand24 specjalną akcję dla Da Grasso. Monitorowaliśmy Facebooka w poszukiwaniu ludzi mających ochotę na pizzę lub ogólnie coś do żarcia. Po zdobyciu adresu (od znajomego lub w oparciu o miejsce pracy), krótko po publikacji wpisu, odwiedzaliśmy osobę z ekipą Patrolu Da Grasso. Na razie pilotażowo działaliśmy we Wrocławiu.

Poniżej przygotowaliśmy podsumowanie efektów pilotażowej akcji. Naturalnie w formie infografiki :)

 

Koncepcja akcji

  • W oparciu o narzędzie monitoringu mediów społęcznosciowych wychwytujemy osoby pochodzące z wybranego miasta (np. Warszawy lub Wrocławia), które pochwaliły się na swoim profilu na Facebooku, że mają ochotę na pizzę.
  • Starannie dobieramy osoby, które są świadomymi i zaawansowanymi użytkownikami Social Media.
  • Za pośrednictwem znajomych lub miejsca pracy wychwytujemy lokalizację danej osoby.
  • W kilkadziesiąt minut / kilka godzin po oryginalnym wpisie pojawia się „Patrol Da Grasso” wraz z upragnionym posiłkiem i dodatkowymi gadżetami w prezencie (opaski).

 

Realizacja

W praktyce wyglądało to tak, że zwarci i gotowi czekaliśmy na pojawienie się nowego wpisu o potencjale do wykorzystania w akcji. Kiedy tak się działo i udało się zdobyć adres osoby informowaliśmy szybko pizzerie, która przygotowała jedzenie. Każdy z nas szybko wylatywał ze swojej bazy i spotykaliśmy się pod Da Grasso skąd dalej pędziliśmy na miejsce, w które miała być dostarczona pizza. Powiem Wam, że rozwożenie pizzy to ciężka praca :)

 

Efekty

  • 52 rozdane pizze.
  • Kontakt z akcją „Patrol Da Grasso” miało ponad 60 000 osób na Facebooku*
  • Wzrost dyskusji online na temat Da Grasso o 135%.
  • 95% opinii związanych z akcją miało charakter pozytywny.
  • Wzrost ogólnej dyskusji online na tematy związane z pizzą o 12%.
  • Liczba interakcji z fanpage’em wzrosław w trakcie akcji o 25%.
  • W trakcie akcji publikowaliśmy zdjęcia, które błyskawicznie rozeszły się wirusowo po sieci (z myślą o blogerach i vlogerach). Temat podchwyciła czołówka polskich blogerów. M.in. Maciek Budzich, Paweł Tkaczyk oraz Natalia Hatalska.

 

Wpisy związane z akcją

 

Metodologia pomiaru efektów

Pomiar natężenia dyskusji realizowano wg następujących wytycznych:

  • Frazy związane z pizzą (pizza, pizzy, pizze, itd.)
  • Przed akcją: średnio 549 / dziennie (22-25 październik)
  • W trakcie akcji: średnio 617 / dziennie (5-8 listopad)
  • 12% wzrostu.
  • Fraza Da Grasso.
  • Przed akcją: średnio 17 wzmianek / dziennie (29.10-1.11.2012)
  • W trakcie akcji: średnio 40 wzmianek / dziennie (5-8.10.2012)
  • wzrost o 135%.

Zasięg wirusowy akcji został obliczony jako suma zasięgu profilów oraz fanpage’y, które publikowały informacje na temat akcji. W analizie uwzględniono 30% współoglądalnosć, która została obliczona na podstawie zasięgu prezentowanego w menadżerze kampanii reklamowych Facebooka.

Warto podkreślić, że prezentowane rezultaty to wyniki jeszcze przed wypuszczeniem klipu promującego akcje i bez wykorzystania fanpage’a Da Grasso.

W tej chwili pracujemy nad klipem promocyjnym pokazującym opisane wyżej efekty i podsumowujący akcję :)

Social Media pomagają

Kilka dni temu zostałem poproszony o podanie dalej na Facebooku informacji na temat walczącej z nowotworem Klaudii. Sam jestem ojcem małej dziewczynki więc historia dotknęła mnie jeszcze bardziej. Dodałem więc niezwłocznie wpis z prośbą o podanie informacji dalej. Udało się wygenerować 50 udostępnień, więc bez jakiś rewelacji. Pomyślałem, że dodam informacje jeszcze raz kilka dni później jako zdjęcie z prośbą o udostępnienie. Jedni są w stanie pomóc bardziej, inni mniej – im więcej osób zetknie się z historią Klaudii – tym większa szansa na wsparcie finansowe jej kuracji.

W poniedziałek dodałem kolejny wpis:

Liczyłem, że może uda się wygenerować kilkaset udostępnień, które pomogą w dotarciu do jak najszerszego audytorium. Mam na Facebooku wyłączone powiadomienia o udostępnieniach moich treści więc kiedy dziś rano zajrzałem do tego wpisu – opadła mi kopara…

 

 

 

7.649 udostępnień.

Social Media pomagają. Trzymamy kciuki za Klaudię!

PS: Bardzo bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomogli – zarówno finansowo jak i podając informacje dalej!

PS2: Coraz więcej jest fajnych przypadków wykorzystania social media w pomocy innym. Polecam zajrzeć na Pet Patrol. Fajna akcja, której celem jest znalezienie domu dla garści zwierzaków.

Supermarkety w Internecie – wspólny raport Brand24 i Forbes

Wspólnie z Forbes przygotowaliśmy raport obrazujący dyskusję na temat supermarketów w sieci. Badanie obejmuje okres od 1 do 30 września 2012 w trakcie którego zebrano ponad 23 000 publicznych wzmianek pochodzących z całego polskojęzycznego Internetu. Jako wzmiankę określamy wystąpienie nazwy supermarketu na wybranej stronie www lub w wybranym wpisie na portalu społecznościowym. W analizie uwzględniono marki: Aldi, Alma Market, Auchan, Biedronka, Bomi, Carrefour, E. Leclerc, Elea, Globi, Intermarche, Kaufland, Lidl, Netto, Piotr i Paweł, POLOmarket, Real, Spar, PSS Społem, Stokrotka i Tesco.

Wyniki.

Zdecydowanymi liderami popularności w Internecie / Social Media okazały się supermarkety Biedronka, Tesco oraz Lidl. Te trzy marki wiodą wysunęły się na prowadzenie również we wzmiankach pochodzących z najpopularniejszej platformy społecznościowej jaką jest Facebook.

W badanym okresie ponad 34% wpisów pochodziło ze stron, które nie można było zakwalifikować do żadnej konkretnej kategorii. Najbardziej opiniotwórczym medium okazały się mikroblogi (20%) oraz Facebook (14%). Na kolejnych miejscach znalazły się odpowiednio serwisy informacyjne (prawie 12% wyników pochodziło właśnie z nich),  blogi (10%) i fora (9%).

Najwięcej pozytywnych opinii zebrały kolejno Biedronka, Lidl i Tesco. Wśród marek supermarketów w kontekście których zanotowano najwięcej negatywnych wzmianek ponownie znalazły się wymienione wyżej sieci z tą różnicą, że Lidl oraz Tesco zamieniły się miejscami na podium. Wspomniane marki wywołują spore emocje, zarówno pozytywne jak i negatywne.

 

Okiem ekspertów.

Dane zebrane przez Brand24 to jedynie część badania. Forbes przygotował pogłębioną analizę obecności wybranych marketów w sieci – opartą na ocenach grupy ekspertów branży internetowej. Szczegółowe wyniki można zobaczyć na Forbes.pl: Najlepsi w mediach społecznościowych. Markety.

 

Pełny raport do pobrania tu: Raport Supermarkety w Internecie 2012

Poniżej wersja online: