EURO 2012 w Gdansku w Social Mediach – Case wg Projekt PR

Tym razem wpis na Social24 jest nietypowy, bo stanowi kopię publikacji jaka pojawiła się kilka dni temu na blogu Projekt PR. Wpis pokazuje genialny przypadek użycia narzędzia monitoringu Internetu, w służbie promocji miasta. Bez dodatkowego wstępu – zapraszamy do lektury.

Temat Euro 2012 zdominował na kilka tygodni wszystkie media. Przyjęto słuszne założenie na długo przed mistrzostwami, że spora część aktywności kibiców, turystów a nawet uczestników rozgrywek w Gdańsku, będzie miała swoje odzwierciedlenie w publikacjach w mediach społecznościowych i szerzej w mediach internetowych.

Od ostatniego etapu przygotowań do Euro 2012 do dziś Miasto Gdańsk przy wsparciu technologicznym Brand24 monitorowało publikacje w Internecie, a także aktywnie angażowało się w komunikację poprzez różne serwisy Social Media. Prowadzone badanie w tym okresie miało postawionych przed sobą kilka zadań:

Po pierwsze, chciano poznać opinie gości i mieszkańców na temat miasta oraz organizacji Euro 2012 w Gdańsku.

Drugim nie mniej ważnym zadaniem było umożliwienie wczesnego reagowania na problemy mogące się pojawić w trakcie organizacji imprez masowych jak również zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom imprezy, przebywającym w Gdańsku w tym czasie. Włączenie monitoringu mediów społecznościowych do struktury Miejsko-Wojewódzkiego Sztabu Operacyjnego było innowacyjnym pomysłem, a śladowa ilość sytuacji kryzysowych świadczy o tym, że skoordynowanie miejskiego monitoringu, patroli policji i wolontariuszy z monitoringiem daje pozytywne efekty.

Po trzecie, postanowiono poznać i na ile to tylko możliwe zmierzyć zasięg wirusowy udostępnianych przez mieszkańców, gości, kibiców, turystów informacji, zwłaszcza multimediów publikowanych w serwisach społecznościowych, blogach, portalach informacyjnych.

Monitoring informacji na temat Miasta Gdańsk publikowanych w internecie prowadzony jest przez cały rok. W przeciętnym miesiącu, na przestrzeni kilkunastu ostatnich, generowanych jest od 3 do 7 tys. informacji miesięcznie, publikowanych w serwisach informacyjnych, blogach oraz serwisach społecznościowych. Informacje te weryfikowane są pod względem trafności jak również określany jest ich „sentyment”, czyli emocjonalne zabarwienie.

W czerwcu 2012 nastąpił ogromny, skokowy wręcz, wzrost publikacji nie tylko polskojęzycznych, ale publikowanych we wszystkich językach świata. Wzrost ten w porównaniu do czerwca 2011 wyniósł ponad 1000 % (10x). Wzmianek na temat EURO w Gdańsku ukazywało się od kilkuset do ponad 3 tysięcy każdego dnia, czyli tyle ile zwykle ukazuje się w ciągu 2 do 4 tygodni (zależnie od okresu). Rekordowym dniem okazał się 14 czerwca, kiedy na gdańskiej Arenie zmierzyły się drużyny Hiszpanii i Irlandii.

Warto zwrócić uwagę, że 96% publikowanych treści miało charakter pozytywny bądź neutralny. Monitoring wychwytuje jedynie informacje o statusie publicznym. Nie znamy tych, które publikowane były dla zamkniętego grona odbiorców (statusy niepubliczne, informacje dla określonych kręgów).

Analizując publikowane przez kibiców, turystów i mieszkańców treści wiemy że zdecydowana większość z nich była bardzo zadowolona z pobytu w Gdańsku w trakcie Euro 2012.

 

 

Zaledwie kilka wypowiedzi dotyczyło niezadowolenia z usług noclegowych czy gastronomicznych, jednak goście w publikowanych przez siebie statusach czy artykułach wysoko oceniali zarówno piękno miasta, gościnność i życzliwość mieszkańców jak i oferowane usługi gastronomiczne, noclegowe, transportowe.

Goście zagraniczni docenili również pracę Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy. Znaleziono także dużą ilość pochwał podkreślających zaangażowanie i życzliwość wolontariuszy wspomagających organizacyjnie imprezę.

Mecze oraz organizowane dodatkowo imprezy towarzyszące zaowocowały publikacją kilkudziesięciu tysięcy zdjęć w różnych platformach internetowych z Gdańska, Fan Zony oraz stadionu w różnych platformach internetowych. Na Youtube, Vimeo i innych kanałach filmowych pojawiło się ponad 2 tys. filmów relacjonujących czas mistrzostw. Opublikowano setki relacji na blogach oraz tysiące postów w różnej wielkości portalach relacjonujących zarówno same rozgrywki meczowe jak i atmosferę miasta. Znalezione w Internecie informacje publikowane były w ponad 30 językach, przy czym najpopularniejsze z nich to: angielski, hiszpański, włoski i portugalski. Niektóre z publikowanych filmów osiągnęły oglądalność w ciągu kilku dni rzędu kilkuset tysięcy odsłon.

Polscy użytkownicy mediów społecznościowych najczęściej utrwalali wydarzenia w Strefie Kibica oraz zabawę na Głównym Mieście, w której uczestniczył różnobarwny i międzynarodowy tłum kibiców. Goście zagraniczni najczęściej publikowali zdjęcia z zabytkami, stadionem oraz relacjonowali przebieg meczów i koncertów w Fan Zonie.

Turyści uwiecznili i opublikowali wiele aspektów życia w Gdańsku: miejsca, w których nocowali, jedli spędzali czas na rozrywce. Bohaterami wielu filmów i zdjęć stały się gdańskie tramwaje oraz składy kolejki SKM.

Najpopularniejsze fotografowane i filmowane obiekty: Stadion PGE Arena (Gdansk Arena w czasie Euro), Fontanna Neptun, Żuraw i Długie Pobrzeże, Fan Zone oraz piłki na Targu Węglowym. Kibice-turyści odkrywali też mniej popularne atrakcje, takie jak murale, parki, plaże, gdańskie ZOO, Wrzeszcz, Oliwę i oczywiście Sopot, który traktowany był jako wypoczynkowa i imprezowa dzielnica Gdańska, nie tylko przez dziennikarzy.

Analizując publikowane nie tylko podczas EURO 2012 multimedia można śmiało wysnuć wniosek, że PGE Arena stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych Gdańska, zaraz obok Neptuna, Żurawia, Stoczni.

Niektórzy autorzy publikujący swoje wrażenia mieli wyjątkowo liczną rzeszę czytelników, np. piłkarz niemiecki Ozil (5,6 mln fanów na Facebook) czy Shakira, która ma ponad 50 mln fanów.

 

Szacuje się, że za pośrednictwem mediów społecznościowych informacje o mieście Gdańsku i organizowanym tu Euro dotarły do kilkuset milionów osób w różnym wieku na całym świecie.

Przez cały okres Mistrzostw w Gdańsku administratorzy poszczególnych fanpage na Facebook, profile na Twitter udzielali odpowiedzi na pytania mieszkańców i turystów w języku polskim, angielskim i sporadycznie w języku hiszpańskim, niemieckim, chorwackim.

Najczęściej pytania i prośby o informacje zadawane były na oficjalnych kanałach Miasta Gdańsk na Facebook ale również na fanpage PGE Arena, Fan Zone Gdańsk, Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy oraz wielu innych.

Zbierane informacje nie służyły wyłącznie badaniu nastrojów ale były wykorzystywane praktycznie w pracy Miejsko-Wojewódzkiego Sztabu Operacyjnego. Konkretne uwagi, zbierane zwłaszcza na Facebook i Twitterze, umożliwiały modyfikację działań oraz interwencję służb miejskich czy przemieszczanie wolontariuszy.

Twitter okazał się świetnym narzędziem do komunikacji z zagranicznymi dziennikarzami, którzy właśnie tam są licznie reprezentowani. Dzięki Twitterowi utrzymywano np. stały kontakt z grupą rowerzystów jadących z Irlandii na mecz do Gdańska oraz z osobami, które sygnalizowały że wybierają się do Gdańska hashtagami czy umieszczaniem w postach słowa Gdansk, Danzig, Danzica, Gdańsk.

 

Czytając relacje na Twitterze i Facebook z imprez w Fan Zonie można wywnioskować, że polskim fanom, poza meczami wyświetlanymi publicznie, najbardziej podobał się koncert Pittbula oraz ATB.

Do dziś, codziennie publikowane są przez użytkowników nowe filmy, zdjęcia. Efekt buzzu będzie więc jeszcze narastał choć nie tak lawinowo jak dotychczas.

Najbardziej efektywnym kanałem informacyjnym okazał się zgodnie z oczekiwaniami Facebook, ale również Pinterest, Foursquare i Twitter Miasta Gdańska zdobył wielu fanów / followersów spośród zagranicznych gości. Zarówno profile prowadzone stale jak i te dedykowane specjalnie pod EURO 2012.

Każda publikacja miała ręcznie określane zabarwienie emocjonalne. Od negatywnych, przez neutralne aż po pozytywne. Dzięki temu odrzucone zostały wyniki bezwartościowe z punktu widzenia badania oraz można było prawidłowo ocenić emocje jakie towarzyszyły organizacji EURO 2012 w Gdańsku. Do chwili kiedy Polska nie odpadła z rozgrywek nastroje internautów były wręcz euforyczne. Później entuzjazm był już mniejszy, ale nadal dominowały pozytywne emocje i atmosfera zabawy, która udzieliła się prawie wszystkim mieszkańcom.

Podsumowując: od początku istnienia społecznościowych serwisów Gdańsk pobił swój rekord publikacji w mediach społecznościowych i przeważająca większość tych komentarzy (ponad 95%) miała zabarwienie pozytywne i neutralne. Tak więc również od strony internetowej organizacja EURO 2012 w Gdańsku okazała się ogromnym sukcesem.

Badanie wykonywano we współpracy z Brand24.pl od dnia 01.06.2012 do dnia 01.07.2012. Badaniu poddano występujące frazy związane z Gdańskiem oraz EURO 2012 w Gdańsku.